top of page

Livigno: Feel the Alps to Shape your Form

Druhá půlka sezóny je již odstartována a před jejím vrcholem Mistrovství Evropy Xterra Prachatice jsem již klasicky odcestoval do mého oblíbeného zimně-letního letoviska do Livigna. Času mnoho nebylo, ale lépe to nešlo. Ráno 31.7. hned druhý den po Hostěnickém triatlonu jsem vyrazil Astřičkou směr Itálie. Tím, že Prachatice mají letos termín v sobotu 13.8., tak jsem Livigno opouštěl opět v ranních hodinách 2 dny před závodem ve čtvrtek. Celkem 10 poctivých tréninkových dní. Tento formát máme z minulých let vyzkoušený a víme, že na mě funguje výborně.

Velkým přínosem byla i možnost spojení sil s naší triatlonovou reprezentací. Více jak polovinu tréninků jsme absolvovali společně, a to je vždy více zábavné, efektivní i méně únavné. Především díky nim jsem se mohl dostat do bazénu, který zde pro individualisty začíná být nedostupný jako Pamela Anderson v životní formě. Rok nazpět jsem to tady sekal s Honzou Čelůstkou a nyní již nade mnou stál s píšťalkou nebo jezdil vedle na kole při běžeckém tréninku. Občas se život rychle mění… Aby byl barterový obchod přínosný pro obě strany, tak jsem zde v odpoledních hodinách otevřel svoji pojízdnou fyzio kliniku a dával do kupy zničená těla šampionů/šampionek.

Kompletní sestava


Skrze Scipas Livigno a Čeldu jsme zajistili apartmán přímo v centru města pro 4 osoby. Kapacita se bez problémů naplnila. Složení: já, Zbyšek Zeman – trenér a znalec filmů, Jiří Kesl – sparing a fotograf, Jan Berka – svěřenec.


Proč vlastně do Livigna? Já osobně mám důvodů hned několik:

- čarovné prostředí

- nadmořská výška okolo 1 800 m.n.m. (okolo výrazně vyšší kopce)

- ideální podmínky na trénink triatlonu (kopce i roviny, bazén, atletický stadion, posilovna…)

- srpnová stálost klimatu

- spojení sil s atlety či cyklisty z celého světa (v mém případě letos triatlety)

- italská kuchyně

- bezcelní zóna

- dobrá logistická poloha pro okamžité vycestování na závody v okolí střední Evropy

- pivo Moretti není klasický 0,5 l, ale 0,66 l

- benzín za 1,5€/l (37 Kč/l) sice není pod 1€ jako minulý rok, ale i tak se zde ušetří

Nikdy nevím, zda-li na mě tak zabere výška nebo náročnost okolního terénu. Velkou roli sehraje i skupina lepších závodníků, s kterou zde mohu trénovat. Faktorů bude určitě více, ale důležitým je fakt, že vždy po návratu jsem především na kole výrazně silnější!


V první části pobytu je vždy důležité hodně šlapat na brzdu a postupně se adaptovat na výšku. Já to cítím o 10-15 tepů vyšší tepovkou a v nedostatku kyslíku, prostě se tu při vyšší intenzitě dusím. Když se tento cca 3-4 denní blok zvládne, brzda se povolí a můžeme začít sekat více kvality v červených číslech. Klasicky se do výšky jezdí na 3-4 týdny, ale to jsem z časových i pracovních důvodů nebyl schopen zrealizovat. Proto se volilo hodně kompromisů a byl jsem rád za trenéra Zbyška na apartmánu. Vše se mohlo krásně přizpůsobit aktuálnímu stavu mého těla, počasí i skupině. Závěr soustředění vzhledem k blížícímu se závodu opět volnější. Vlastně nic nového, pouze jsme si hráli s intenzitou a snažili se trénovat střídavě ve všech zónách. Pravidelně se střídal trénink, jídlo a spánek. Večerní hodnotící meetingy byly vždy příjemnou společenskou událostí.

Schůze by bez kvalitních tekutin neměla smysl


Premiérově jsem si do Livigna vzal mimo silničního kola i MTB. Pořídil jsem novou střelu od TREKu a bylo potřeba se s ní před Prachaticemi sžít. Single tracků je zde spousty, takže o zábavu bylo postaráno, ale raději jsem se nepouštěl do žádných Klokočkovských kousků a držel se při zemi. Bylo to však super a dovedu si představit sem odcestovat čistě na MTB soustředění.

Plavání – 31km (8x)

Cyklistika – 578km (11x)

Běh – 86km (9x)

Fyzio/masáže - 18hodin

Kilometry nejsou převratně vysoké, ale je potřeba si uvědomit, že zde nejsem na jarním najížděcím soustředění, ale vylaďovacím kempu před jedním z vrcholů sezóny. Rozhoduje více kvalita a struktura tréninku než velké množství kilometrů.


Díky tomu, že zde byl i Jirka, tak jsem jedno volné dopoledne (cca 90minut) využili na pořízení super promo fotek. Takže pokud by někdo měl zájem, mohu vřele Jiříka doporučit. Jeho fotky pravidelně využívám na měsíční objemy, do časopisu Run nebo na podkres do svých článků.

Bližší info na https://kesljiri.myportfolio.com/


Počasí nám mimo jeden den maximálně přálo a vypálené rukávky i nohavice jsou toho důkazem. Odtrénoval jsem vše potřebné a cítím se dobře. Žádné zranění nebo jiné bolístky. V Prachaticích to tedy bude bez výmluv, protože jsem opravdu dobře připraven a doufám, že můj výkon tomu bude odpovídat! Držte mi palce v Prachaticích, a také našim reprezentantům na ME v olympijském triatlonu Mnichov. Budeme to všichni potřebovat…

Prachatice jsem READY!!!

Commentaires


bottom of page