top of page

Jičínská cykloliga: Můj první letošní závod trval 15 minut

Triatlony ještě daleko, virtuální závody popravdě nevyhledávám a tak jsem byl velice rád za informaci, že se konečně rozjíždí Jičínská cykloliga! Nikdy se nezgumuji při tréninku tak jako na závodě a postupně mi i tato intenzita začíná chybět. Petr Kordík nelenil a vše přizpůsobil současnému stavu vládních omezení. Když se chce, tak to jde… Celý seriál obsahuje 10 závodů. Osm z nich jsou individuální časovky, poslední závod je hromadný a novinkou je jedna časovka dvojic. Celkově se jedná o kratší distance okolo 10km, takže do cíle se opravdu dostane každý. Startuje se každé úterý a první závodník vyjíždí na trať v 17:30. Rozestupy jsou 1 minuta. Všechny potřebné informace naleznete na https://jcl.wbs.cz/

Ilustrační foto by Jiří Kesl

První závod byl tedy vypsán na 27.4. a jednalo se o trať pro všechny Jičínské důvěrně známou „Soběraz – Klepanda – Brdo“. Celková vzdálenost dle mého Garminu 7,2km. Profil spíše vrchařský s 215 nastoupanými metry a poklesem 68 metrů. Jednoduše lze trať popsat nahoru – dolu – nahoru.

Na startu se nás nakonec sešlo 76 napříč všemi věkovými kategoriemi. K hlavním favoritům určitě patřil jeden z nejlepších cyklistů (možná nejlepší) našeho okresu Jiří Šorm. Popravdě ostatní závodníky jsem moc neznal, takže jsem neměl žádná očekávání. Samozřejmě nechyběl nezničitelný ultracyklista a punkáč v jedné osobě Dan Polman, nestárnoucí triatlonista Ruda Cogan, vždy kvalitně připravený „veterán“ Jirka Holas a mladá puška v podání mého svěřence Filipa Nýdrleho.

Taková klasická Klepanda

Již od začátku dne jsem cítil „příjemné“ brnění v žaludku a tělo očekává něco nevšedního. Nikdy nevím, zda-li se na tyto pocity těším nebo mě spíše omezují, ale postupem let jsem to přijal jako fakt a nedílnou součást svého sportovního života. Co si budeme, popravdě zde o nic nejde, ale i tak jsem byl nervózní. První letošní reálné poměření sil!

Přesně v 17:51 vyrážím na trať. Vzhledem k profilu jsem nezvolil časovkářské kolo, ale klasickou silničku. Úvodní kilometry byly na ne zrovna ideálním povrchu a nechtěl jsem odstřelit závodní kola hned na prvním závodě, takže TREKA v plné palbě představím až na příštím závodě. Co říci k časovce na 7,2km. Taktika zde nehraje moc velkou roli a musíte jet od začátku až do konce do plných. Když vám někde dojde, tak nevyhrajete. Prostě to bolí a čekáte, kdy vám sekne :-). Nečekaně se mi nejelo vůbec špatně mimo pár detailů, které do příště odstraním. Bohužel v závěrečných 500m jsem již byl popravený více jak 27 pánů na Staromáku a nedokázal zrychlit. Zde by se rozhodně v případě hromadného startu lámal chleba, ale ve výsledku to již nehrálo roli. Mám na čem pracovat… Můj čas se zastavil na 14:43 a nakonec mi zajistil bronzovou medaili. Jiří Šorm potvrdil roli favorita a zvítězil přede mnou o parník s časem 13:45. Za ním však byl o pouhou jednu vteřinu Jakub Hák a rozhodně ukázal, že s ním budeme muset pro letošek počítat. Za mnou již závodníci dokončovali po 5 vteřinách. Vytěžil jsem z toho tedy maximum.