top of page

MEGATLON: Neporazíš toho, koho porazit nelze

Již pošestnácté se utkali vrcholoví sportovci s vrcholovými alkoholiky v ultimátním klání nazvaném MEGATLON. Celkem 10 sportovních disciplín a 12 piv je připraveno pro každého účastníka v hlavním závodě. Limit startujících byl omezen na 20 vyvolených ze všech galaxií, kteří jsou celoročně pod drobnohledem a jen ti nejlepší se propracují až na samotnou startovní čáru. Letos do užšího finále postoupilo celkem 17 borců (6 naprostých nováčků bez jediné účasti). Každému závodníkovi se sčítají umístění z jednotlivých disciplín a ten s nejnižším součtem je neodmyslitelně zapsán do kroniky tohoto podniku. Zároveň se bojuje o prestižní tituly: hrdina dne, skokan roku, troska roku, píč roku a kozy roku. Po dobrovolném odstoupení Jana Starého jsem za největšího konkurenta považoval Michala Navrátila. Ty druhý místa z posledních let ho již musí štvát…Pojďme si představit jednotlivé disciplíny a jejich průběh s výsledky.


1. Cyklistika

Závodník nejprve absolvuje 2x cyklistický okruh o celkové délce cca 4km ideálně na MTB kole s hromadným startem. V cíli musí co nejrychleji vypít pivo, jehož čas se násobí 5x. Sečteme oba časy a vítěz je na světě.

Po prvním závodním okruhu jsem se držel v první skupině společně s Frantou Schovalem a Michalem Navrátilem. Druhé kolo však rozhodovalo a zde jsem si vybudoval cca 20vteřinový náskok, který následně rozhodl. Exádu jsem si již mazácky pohlídal i když čas 11,52 byl nejpomalejší z celého dne, ale na kluky stačil. Je potřeba se rozpít…

Hromadný start, vhodný profil cyklistiky jsem hledal dlouho :-), můj finish

Závěr cyklistiky


2. Člunkový běh

Obávaná to disciplína! Dva lahváče jsou od sebe vzdáleny 20 m. Celkově každý lahváč musíte oběhnout 3x, takže celkem naběháte 120 m. Když pijete, tak nemůžete běžet a do cíle jste vpuštěni až po vypití obou lahváčů, které si sami rozděláte. Start po dvojicích.

Zde to bylo hodně nasekaný, protože prvních 7 závodníků doběhlo v necelých 6 vteřinách! Po mnoha letech jsem dokázal svůj cílový čas stlačit těsně pod 1minutu a o 0,5vteřiny porazil druhého Tomáše Sedláčka, který také atakoval hranici 1 minuty. Trochu netradičně jsem si připsal i v této disciplíně vítězství a navýšil svůj náskok.

Vloženým závodem je pro naše organizátorky MEGATROJBOJ, což je dámská varianta s celkem třemi disciplínami. Člunkový běh má stejná pravidla, ale děvčata musí vypít pouze jedno pivo. Na start se nám postavily celkem 3 závodnice a s první disciplínou se nejlépe poprala Petra Abelová, která tratí prolétla v čase 1:07,30.

Krásná 1 minuta práce


3. Plavání

Moje srdeční disciplína, ve které jsem ve všech minulých ročnících dokázal zvítězit. Takže jsem táhnul na 16. zlato v řadě. Start je z mělčiny u hráze po 3 závodnících. Plave se k cca 60 m (±30m) vzdálené bojce a zpět. Lehký háček je v tom, že v ruce musíte po celou dobu držet lahváč. V cíli na vás čeká exáda, která se násobí pěti.

Nakonec jsem byl v nejrychlejší rozplavbě a všichni tři jsme se umístili na medailových pozicích této disciplíny. Já jsem díky plavání měl lehký náskok, a tak i více času na vydýchání. V pivku byl však suverénní Michal Navrátil s časem 0:06,18 (nové maximum této disciplíny), ale můj 12vteřinový náskok mi naštěstí stačil a tak jsem potvrdil i zde roli hlavního favorita. Můj čas vypití pivka byl 0:06:77.

Méďa, já a Michal na startu... Bojka je vidět v dáli


4. Běh s basou

Moje rozhodně nejslabší disciplína, která je zároveň nazvaná i jako regenerační, protože se u ní nepije (povinně). Po odstartování musíte vzít basu plnou piv a uběhnout s ní trať dlouhou 80m s otočkou o 180° v polovině.

Již dlouhodobě v této disciplíně dominuje Roman Abel, který je i držitelem rekordu 14,80 vteřin z roku 2018. Bohužel zánět v oku Romanovi znemožnil start, a tak se celé akce účastnil jenom pasivně v roli pořadatele. I tak palec nahoru. Tím bylo první místo hodně otevřené… Nečekaným vítězem se stal nováček Pepa Drbohlav, který dokázal Romanův rekord dorovnat a s velkým téměř 75 setinovým náskokem zvítězil. Já jsem vybojoval až 10.místo a můj čas se zastavil na 16,50. Konkurence je prostě rychlá. Peška roku si opět vytáhl jeden z nováčků Zdeněk Zikmund, který s basou hned po startu upadl. To jim to můžeš říkat tisíckrát, ale vždycky se najde nějakej blbec :-). Naštěstí se nic vážného nestalo a mohl dále pokračovat.

Rekordman Pepa, já a Franta


Po dokončení běhu s basou je prostor pro druhou dámskou disciplínu, a tou je skákání přes švihadlo. Děvčata mají 1 minutu na vypití piva (zda-li vypijí za 10 nebo 58 vteřin, je na nich) a po uplynutí tohoto časového limitu následují 2 minuty skákání přes švihadlo, kdy počítáme množství přeskoků. Rekord zde drží Sára Uličníková z roku 2016, kdy švihadlo přeskočila celkem 328x! Letos to bylo napínavé až do poslední chvíle, protože o vítězce rozhodl jediný přeskok. S celkovým počtem 246 přeskoků zvítězila novice Tereza Voháňková. Zároveň je slušnost (nutnost) skákat v plavkách nebo podprsence, aby z toho pánské obecenstvo něco mělo a mohlo spravedlivě rozhodnout o prestižním titulu „KOZY ROKU“. K tomu ale až v závěru článku.

Terka, Petra a Jitka při námi nejvíce oblíbené disciplíně


5. Orientační běh

Vypít co nejrychleji pivo, vzít mapu a vyběhnout do lesa. Celkem na nás letos čekalo 9 kontrol rozložených ve dvou rozdílných sektorech. Pořadí kontrol libovolné a hromadný start. Je vždy otázka, zda-li běžet s davem nebo si jít vlastní cestou. Po sesbírání všech kontrol na vás v cílovém prostoru čeká měřená exáda násobící se 5.

Letos se na startu objevili i dva nováčci z pole orientačních běžců a rozhodně excelentní výkon předvedl Vít Zakouřil. Já jsem se nezmohl na nic jiného než tupé následování Víti. Naštěstí pro mě závěr byl čistě běžecký a mých -15kg (možná víc) bylo znát. Doběhl jsem tedy první a nejrychlejší exádou v historii této disciplíny 0:08,12 jsem si po běhu s basou spravil náladu.

Letošní mapa


6. Exáč

Královská disciplína, která v případě shody bodů na konci celého dne rozhodne o vítězi. Vyberete si svoji oblíbenou písničku a prostě co nejrychleji vypijete pivo z lahve.

Zde sice stále držím rekord 0:04,60 vteřiny z roku 2016, ale již dlouho jsem se mu nepřiblížil. Rozhodují detaily, a tak favoritů bylo mnoho. Hned 7 borců stlačilo svoje časy pod 10 vteřin. Nakonec nejrychlejší byl nováček Vít Zakouřil, který mi vrátil porážku z OB. Jeho čas se zastavil na 0:06,53 a naložil mi téměř 1 vteřinu. Já jsem nakonec skončil na 3.místě.

Toto je závěrečná disciplína dámského trojboje a bylo jasné, že právě exáda rozhodne. Rekord zde drží z roku 2021 Vendula Navrátilová časem 0:08,85 vteřin. Královnou se stala Jitka Štědroňová, která o 4 vteřiny přepila Petra Abelovou a stopky zastavila na 0:23,2. Tím rozhodla i o svém celkovém vítězství v MEGATROJBOJI.

Mek, já a Jitka


7. Paddleboard

Stejná závodní trať jako v případě plavání. Pouze nyní musíte celou trať absolvovat 2x a než najedete do druhého okruhu, musíte co nejrychleji vypít pivko, které se již klasicky násobí 5x. Letos jsme sehnali (díky Páviku) jenom 2 paddleboardy, takže se startovalo po dvou.

V minulosti jsem vždy nejvíce bojoval s kanoistou Pavlem Pávem. Souboj sport vs pivo, tak to má být a tak to máme rádi. Pavel mi sice naložil 25vteřin v času jízdy, ale jeho exáda za 0:17,57 proti mým 0:09,35nestačila a já si připsal další vítězství.

Já v souboji s Michalem ihned po startu, klasická střídačka stráží a hlavní favorit Pavel Páv při své královské disciplíně


8. Volejbal

Dopředu se náhodně rozlosují týmy po 4-5 členech (zapojí se i organizátorky) a hraje se klasický „šestkový“ volejbal na písku s pár modifikacemi. Každý s každým, jeden set do 15 bodů. Libovolně v průběhu turnaje musíte vypít pivo, ale konečně si jej můžete vychutnat a nemusíte spěchat.

Zde jsem měl kliku na los a zapadnul do týmu papírových favoritů, který nakonec opravdu zvítězil a ani jednou nebyl poražen. Naše složení bylo: Tomáš Sedláček, Michal Navrátil, Jan Medlík, Michal Kořínek a já.

Michal Kořínek při svém příjmu

9. Šipky

Rozhodně nejvíce náhodná disciplína. 3x cvičný hod a poté již 3x na ostro ze vzdálenosti 3 metrů. Ten s nejvyšším počtem vítězí.

Historický rekord drží z roku 2016 Jakub Mušky součtem 87 bodů. V letošním roce nejvíce pevnou ruku ukázali nováčci Vít Zákouřil zvítězil součtem 54 bodů a Pepa Drbohlav 52. Já měl po mnoha letech kliku a s 47 body jsem bral 3.místo.

Mek, já a Méďa (opět došlo i na hod bez trenek...)


10. Hod po lahváči

Závěrečná disciplína již není tak úplně náhodná, ale rozhodně s člunkovým během je nejvíce obávaná. Může vám zajistit hladký průběh konce MEGATLONU nebo vás „pohřbít“. Máte celkem 4 tenisáky a hážete po 3 lahváčích vzdálených 5 m od vás. Co nesestřelíte, musíte vypít.

Zde neexistuje favorit, ale rekord drží z roku 2011 Michal Navrátil, který během 4,0 vteřin sestřelil všechny lahváče. Letos Michal potvrdil formu a jako jediný dokázal sestřelit všechny 3 lahváče. Časem 0:06,8 si zajistil vítězství a již mohl jenom přihlížet, jak se s tím popasují konkurenti. Já vždy tvrdím, že není možné nesestřelit ani jeden lahváč, a tak mi to karma vrátila. Šel jsem za 0 a musel předvést brutálně rychlé exády. První pivko v pohodě, druhý relativně taky na jeden nádech, ale to třetí… Hned po prvním loku se mi obrátil žaludek a začal boj. Základní pravidlo je, že musíte pivo po dopití podržet 30vteřin. Když to jde ven dříve, tak jste v dané disciplíně DNF. Nakonec jsem to do sebe naládoval, ale stálo to hodně přemáhání. Můj čas byl 1:22,7 a díky tomu, že hodně závodníků mělo podobnou mušku nebo se jim již prostě nechtělo pít rychle, tak jsem obsadil 5.místo, což považuji s 3 pivky za úspěch.

Honza háže, já piju a Mek háže


Po celou dobu dne jsou pro závodníky výsledky utajeny, takže do poslední chvíle nemáte jistotu. Tušíte, ale to nic neznamená. Nakonec pro mě dopadlo všechno na výbornou. Po součtu všech dílčích disciplín jsem dosáhl nejmenšího součtu a pokračuji na vítězné vlně od roku 2015. Ještě aby ne, když jsem si ten závod společně s Jendou Starým vymyslel a ušil na míru :-).

Vyhlášení nejlepší dvojice


Celkové součty MEGATLONU 2022:

1. Petr Soukup ………..... 27

2. Michal Navrátil …………… 39

3. Vít Zakouřil …………… 42

4. Michal Kořínek …………… 60

5. Tomáš Sedláček …………… 63

6. František Schoval …………… 74

7. Josef Drbohlav …………… 74

8. Jan Medlík …………… 77

9. Michal Pivrnec …………… 81

10. Jiří Macák …………… 97

11. Pavel Páv …………… 101

12. Zdeněk Zikmund …………… 108

13. Marek Navrátil …………… 117

14. Jan Jinek …………… 121

15. Filip Soviš …………… 122

16. Radek Obrmajer …………… 142

17. Jakub Vít …………… 151

Ceny letošního ročníku

V ženách si díky absenci největších favoritek premiérové vítězství připsala Jitka Štědroňová a těším se na její příští obhajobu ;-).

A vítězkou se stává JITKA!!!


Součty MEGATROJBOJE 2022:

1. Jitka Štědroňová ……. 5

2. Petra Abelová ……. 6

3. Tereza Voháňková ……. 7 Troskou roku (největší výsledkové zhoršení) byl Pavel Páv, který se zhoršil o 7 míst. Oproti tomu skokanem roku (největší zlepšení v celkových výsledcích) byl Michal Kořínek, který se z loňského 14.místa katapultoval na nepopulární 4.místo. Kozy roku získala stálice a dozajista šťastná matka Petra Abelová. O hrdinovi dne rozhodl až závěrečný exáč mezi Terkou a Kubou. Terka měla férově 5 vteřin náskok, ale i tak ji dokázal Kuba udolat a stal se novopečeným hrdinou pro rok 2022. Píčem roku (v průběhu soutěže vypil nejvíce piv) se stal Michal Kořínek, který celkem vypil 22 piv a ještě slušně pokračoval na afterparty. Velké díky patří i všem členům organizačního výboru, kteří pečují o zdraví účastníků a celý den měří časy, doplňují tabulky s průběžnými výsledky, fandí a tvoří srdce celé akce. Guláš roku zajistil Honza Medlík a dvě prázdné várnice mluví za vše.

Každý si zaslouží chvíli slávy


Po všech stránkách vydařená akce a již nyní se těším na svoji obhajobu v roce 2023. Příště to však již nesmím tak přehnat na afterparty, až v úterý mi přestalo být blbě :-). Sláva vítězům a čest poraženým. Užil jsem si to…bottom of page