Je to již neskutečných 15 let, co tento ojedinělý „závod“ píše svoji historii. Ani letos jsme nemohli tradici přerušit a 17.7. se 21 hrdinů sešlo na startu hlavního závodu. Já jsem po loňském vítězství obhajoval a chtěl samozřejmě natáhnout vítěznou šňůru o další 1. místo. O co jde? Pro nezasvěcené se jedná o celodenní sportovní akci spojenou s konzumací nepatrného, můžeme říci příjemného, množství piva. Závodník celkem absolvuje deset absolutně odlišných sportovních disciplín a ty si nyní včetně jejich vítězů představíme.
1. Cyklistika
Závodník nejprve absolvuje 2x cyklistický okruh o celkové délce cca 4,5km ideálně na MTB kole s hromadným startem. V cíli musí co nejrychleji vypít pivo, jehož čas se násobí 5x. Sečteme oba časy a vítěz je na světě.
Letos opět rozhodoval exáč, kde jsem nakonec přepil výborně jedoucího nováčka na MEGATLONU Lukáše Kunta. Start do letošního ročníku se tedy vydařil na jedničku!
Start cyklistiky
2. Člunkový běh
Obávaná to disciplína! Dva lahváče jsou od sebe vzdáleny 20 m. Celkově každý lahváč musíte oběhnout 3x, takže celkem naběháte 120 m. Když pijete, tak nemůžete běžet a do cíle jste vpuštěni až po vypití obou lahváčů.
Zde svoji dominanci předvedl loňský nováček Marek Navrátil, který jako jediný dokázal stlačit svůj čas pod 1 minutu a zaslouženě zvítězil. Já zaostal o 6 vteřin a vybojoval 2.místo.
Před mužským nástupem zde zahajuje svoji soutěž i souboj o další zajímavý titul MEGATROJBOJ, což je dámská varianta s celkem třemi disciplínami. Člunkový běh má stejná pravidla, ale děvčata musí vypít pouze jedno pivo. S první disciplínou se nejlépe porovnala obhájkyně loňského vítězství Vendula Navrátilová, která tratí prolétla s časem 0:47,5.
Tak Honzík za tuto fotku vítězí v anketě "FOTR ROKU"
3. Plavání
Moje srdeční disciplína, ve které jsem ve všech minulých ročnících dokázal zvítězit. Start je z mělčiny u hráze po 3 závodnících. Plave se k cca 40 m vzdálené bojce a zpět. Lehký háček je v tom, že v ruce musíte po celou dobu držet lahváč. V cíli na vás čeká exáda, která se násobí pěti.
Nakonec jsem i letos díky nejrychlejšímu času plavání a i následné exádě suverénně zvítězil a připsal si již druhé prvenství v tomto ročníku.
Vydýchat a jdeme na exádu
4. Běh s basou
Oproti plavání jedna z mých klasicky nejslabších disciplín, která je zároveň nazvaná i jako regenerační, protože se u ní nepije. Po odstartování musíte vzít basu plnou piv a uběhnout s ní trať dlouhou 80m s otočkou o 180° v polovině.
Již dlouhodobě v této disciplíně dominuje místní Roman Abel, který je i držitelem rekordu. Za ním Roman zaostal o 1 vteřinu, ale i tak dokázal zvítězit a obhájil roli papírového favorita. Já jsem zaběhl svůj životní výkon a se ztrátou 1 vteřiny obsadil 4. místo.
Po dokončení běhu s basou je prostor pro druhou dámskou disciplínu, a tou je skákání přes švihadlo. Děvčata mají 1 minutu na vypití piva (zda-li vypijí za 10 nebo 58 vteřin je na nich) a následují 2 minuty skákání přes švihadlo, kdy počítáme přeskoky. Rekord zde drží Sára Uličníková z roku 2016, kdy švihadlo přeskočila celkem 328x! Letos bylo vidět, že příprava nebyla optimální a bývalá šampiónka brala s 242 přeskoky až 4.místo. Zvítězil nováček Anna Krejcarová s 261 přeskoky. Zároveň je slušnost (nutnost) skákat v plavkách nebo podprsence, aby z toho pánské obecenstvo něco mělo a mohlo spravedlivě rozhodnout o titulu „KOZY ROKU“. K tomu se vrátím později.
Moje tajné eso v rukávu byla volba atletických treter
5. Orientační běh
Vypít pivko po regenerační disciplíně, vzít mapu a vyběhnout do lesa. Celkem na nás letos čekalo 11 kontrol rozložených ve třech rozdílných sektorech. Pořadí kontrol libovolné a hromadný start. Je vždy na vás, zdaběžíte s davem nebo si jdete vlastní cestou. Po sesbírání všech kontrol rychle do cílového prostoru, kde je opět měřená exáda násobící se 5x.
Papírový favorit a historicky i zlatý z mistrovství světa v OB Jan Mrázek na poslední kontrole chyboval, a tak jsem se dostal před něj. I v této disciplíně beru 1. místo.
Zde ještě před rozdělením s Mrazákem
6. Exáč
Královská disciplína, která v případě schody bodů na konci celého dne rozhodne o vítězi. Vyberete si svoji oblíbenou písničku a prostě co nejrychleji vypijete pivo z lahve.
Zde sice stále držím rekord 4,6 vteřiny z roku 2016, ale již dlouho jsem se mu nepřiblížil, a tak byl větší favorit polykač lahváčů Marek Uhlíř. Ten nenechal nic náhodě a časem 4,8 vteřin zaslouženě zvítězil. Já předvedl jeden z kvalitnějších výkonů za poslední roky 5,9 vteřin a těsně vybojoval 2. místo.
Toto je závěrečná disciplína dámského trojboje a i zde se přepisovaly dějiny. Vendula Navrátilová ukázala, jak tráví volné chvíli v nové vile a časem 8,85 vteřin stanovila nové ženské maximum. Jen pro zajímavost v mužích by brala celkové 8.místo.
Moje písnička byla High Road od Fort Minor
7. Paddleboard
Stejná závodní trať jako v případě plavání. Pouze nyní musíte celou trať absolvovat 2x a než najedete do druhého okruhu, musíte co nejrychleji vypít pivko, které se již klasicky násobí 5x. Pro větší atraktivitu jsme pro letošek sehnali 3paddleboardy, takže se startovalo po třech.
Standardně se jednalo o můj souboj s bývalým kanoistou Pavlem Pávem, ale všem mám vypálil rybník 5-ti násobný vítěz MEGATLONU Jan Starý, který předvedl bezchybnou jízdu a rychlou exádu a zaslouženě zvítězil. Já bral nakonec 3.místo za Pavlem.
Jízda musí být pouze na nohou, ale exovat můžeme naštěstí v nižších pozicích
8. Volejbal
Dopředu se náhodně rozlosují týmy po 6 členech (zapojí se i organizátorky) a hraje se klasický „šestkový“ volejbal na písku s pár modifikacemi. Každý s každým jeden set do 15 bodů. Libovolně v průběhu turnaje musíte vypít pivo, ale konečně si jej můžete vychutnat a nemusíte spěchat.
Zde můj na první pohled neporazitelný tým, dokázali porazit outsideři ve složení Roman Abel, Lukáš Kunt, Jiří Macák, Pavel Páv, Jan Starý a Petra Zvolánková. Náš nakonec čistě chlapský tým bral 2.místo.
Kedlas nekompromisně zakončuje
9. Šipky
Rozhodně nejvíce náhodná disciplína. Jeden cvičný hod a poté máte 3x ostrý pokus ze vzdálenosti 3 metrů. Ten s nejvyšším počtem vítězí.
Zde potvrdil pevnou ruku triatlonista Jiří Kesl, který si vybral trochu smůly při orientačním běhu, kdy šlápnul do vosího hnízda a jako alergik musel odstoupit i z exáče. Zde si však spravil chuť a nebyl daleko ani od historického rekordu Jakuba Mušky z roku 2016 - 87 bodů. Jirka naházel 83 a zvítězil. Naopak já si musel vybrat trochu smůly a za 14 bodů bral 17.místo.
Dvě šipky do terče, jedna mimo
10. Hod po lahváči
Závěrečná disciplína již není tak úplně náhodná, ale rozhodně s člunkovým během je nejvíce obávaná. Může vám zajistit hladký průběh koncem MEGATLONU nebo vás „pohřbít“. Máte celkem 4 tenisáky a hážete po 3 lahváčích vzdálených 5 m od vás. Co nesestřelíte, musíte vypít.
Zde neexistuje favorit, ale rekord drží z roku 2011 Michal Navrátil, který během 4,0 vteřin sestřelil všechny lahváče. Letos Michal neměl úplně svůj den, protože nesestřelil ani jeden, ale předvedl nadlidský výkon, když se jeho čas včetně hodů a vypití 3 lahváčů zastavil na 52,5 vteřinách!!! Po celém dni slušná práce. Já měl kliku a sestřelil 2 kuželky, takže s tou závěrečnou jsem si rychle poradil, ale na 3 účastníky, kteří sestřelili všechny lahváče, jsem nestačil. 4.místo jsem bral všemi deseti. Z vítězství se nakonec časem 5,5 vteřiny radoval nováček Radek Laciga.
Ten ještě naštěstí spadnul
Nakonec pro mě dopadlo všechno dobře. Po součtu všech dílčích disciplín dosáhl nejmenšího součtu a pokračuji na vítězné vlně od roku 2015. Ještě aby ne, když jsem si ten závod ušil na míru :-).
1. Petr Soukup ………..…… 42
2. Michal Navrátil …………… 53
3. Jan Starý …………… 68
4. Pavel Páv …………… 71
5. Roman Abel …………… 81
6. Tomáš Sedláček …………… 82
7. Marek Uhlíř …………… 84
8. Lukáš Kunt …………… 85
9. Jiří Macák …………… 99
10. Jan Medlík …………… 101
11. Radek Laciga …………… 104
12. Jan Mrázek …………… 106
13. Jaroslav Nosek …………… 113
14. Michal Kořínek …………… 121
15. Marek Navrátil …………… 123
16. Jiří Kesl …………… 123
17. David Španěl …………… 140
18. Petra Zvolánková …………… 151
19. Filip Soviš …………… 165
20. Radek Obrmajer …………… 166
21. Dan Hlaváček …………… 182
Cena je vždy pro každého, děkujeme sponzorům :-)
I v ženách obhájila prvenství loňská šampiónka, a tak se překvapení nekonalo.
1. Vendula Navrátilová …………… 4
2. Sára Uličníková …………… 8
3. Lucie Benešová …………… 9
4. Anna Krejcarová …………… 9
Troskou roku (největší výsledkové zhoršení) byl vyhlášen Filip Soviš. Skokan roku (největší zlepšení v celkových výsledcích) Pavel Páv. Kozy roku získala nejmladší účastnice Anna Krejčová a všichni se srdečně těšíme na kojící období. Hrdina dne byl Lukáš Kunt, který nakonec opravdu dorazil na start, byl nejlepším z letošních nováčků a co vím, tak ani jednou nezvracel. Píčem roku (v průběhu soutěže vypil nejvíce piv) se stal Michal Kořínek, který celkem vypil 17 piv a ještě slušně pokračoval na afterparty. Guláš roku opět putuje Illoně Medlíkové, která nás každoročně zachránila a moc jsme si všichni pochutnali. Velké díky patří i všem členům organizačního výboru, kteří pečují o zdraví účastníků a celý den měří časy, doplňují tabulky s průběžnými výsledky, fandí a tvoří srdce celé akce.
Počasí vyšlo luxusně, všichni jsme přežili a byla to opět mrda akce. Možností, kdy se všichni sejdeme ubývá, a tak tuto tradici musíme podržet co nejdéle. Minimálně dokud vše nepřevezmou naše děti. Již se těším na ročník 2022 a všem konkurentům vzkazuji, že na vavřínech neusnu!
Guláš TOP!!!
Tak za rok PŘÁTELÉ...
Comments