top of page

Soustředění Livigno: Nestřídám, špurtuju

Závěr sezóny se neodvratně blíží a bylo potřeba před blížícím se Xterra World Championship v Molvenu vyhnat formu na hranice svých možností. Přes léto se mi vždy osvědčila vysokohorská příprava. Když přišla nabídka soustředění s českou triatlonovou reprezentací v Livignu. Společná cesta nablýskaným Fiatem Ducato, bydlení v přepychových apartmánech Achille, strava dietní (vařit si budeme sami), trénink po boku toho nejlepšího, čím český olympijský triatlon aktuálně disponuje a sleva 60 centů na veřejnou prádelnu pro PRO sportovce. Moc dlouho jsem nezvažoval a rychle řekl: ano!


Měl jsem celkem 18 dní (21.8. – 7.9.) na zlepšení mojí italštiny. Stihl jsem se naučit název místního pečiva (větší houska), kterou jsem si pravidelně dával ke snídani „clabatta“. Konečně si zapamatoval rozdíl mezi prosciutto cotto a prosciutto crudo. A naučil se správně vytáhnout „Á“ při pozdravu ČIÁÁÁO. Není toho mnoho, ale vzhledem k tomu, že se sem rozhodně plánuji vrátit, tak jsem si chtěl nechat prostor pro zlepšení.

Naloženo a jedeme


Trénink probíhal standardně 2-3 fázově každý den. S bičem v rukou na nás dohlížel hlavní reprezentační trenér Čelda a obohacující komentáře vkládal do denní rutiny Zbyšek Zeman. Pokud nebyl, jak rád s oblibou říkal, 15 tepů nad ANP. To se špatně tvoří souvislé věty s hlubší myšlenkou. Tréninkové jádro tvořil Jan Volár (Honza), Tomáš Kříž (Křižák), Filip Tlamka (Filip), David Martin (Dejvid) a Jirka Kesl (Jiřík). Na bolístky našeho těla, předtréninkovou aktivaci nebo potréninkové protažení jsme využívali služeb Veroniky Kotrnochové.

Radost v této skupině trénovat


Plavalo se v novém 50m bazénu o 6 drahách. 1x se vyrazilo na otevřenou vodu do St. Moritz a cestou zpět jsme se omyli nedaleko Regensburgu. V cyklistice máte z Livigna prakticky jenom tři možnosti – tunel, Forcola nebo Trepale. Všech těchto směrů jsme si bohatě užili a přidali i pár jiných kopečků. Každý trénink byl řádně zakončen špurtem na ceduli Livigno, kdy nejvíce vítězství (celkem 5) získal David Martin a po zásluze odjíždí domů v zeleném dresu. Já jsem vyhrál 4x, ale většina vítězství byla bez ostatních účastníků nebo jsem využil jejich nevědomosti či lsti… V případě nepřízně počasí se využily cyklistické trenažery a pěkně v suchu se dál točilo. Běh na cyklostezce podél řeky, po přilehlých trailech v lesích nebo na atletickém stadionu. Plně vybavená posilovna v centru Aqua Granda byla využita jak k porovnání jednotlivých svalových partií, ale i kvalitnímu společnému protažení. No není to ráj? Do toho nám jenom 2 dny pršelo a jinak bylo nechutně hezky. Kdo nemá vypálené rukávky a nohavice nebyl v Livignu.


Byl prostor i pro společenské události, kdy jsme stihli legendární 1km dlouhý běžkařský závod s okolní teplotou více jak 20°C „1K Shot“. Další akcí byl extrémní dlouhý triatlon Icon Livigno eXtrem Triathlon, na jehož start jsem si i já přivstal. Po mnoha letech jsem se dostal do nejvytíženější restaurace v Livignu „Bait dal GHET“. Zahráli jsme si fotbal s klukama z místního FK Livigno (dřeváci stále vykopávali míče mimo hřiště na atletický stadion, kde jsme běhali 1km úseky, takže jsme ukázali svoje umění v i tomto směru). V průběhu večerů jsem společně s Čeldou shlédli Rambo 2, 3 a 4, Expendables 1 a Zabij nebo budeš zabit.


Díky vstřícnému počasí se odtrénovalo prakticky 100 % dle původního plánu a všichni jsme věřím vytěžili maximum. Trénovalo se dle motta: „Trénujeme na co máme, ne na co bychom chtěli mít.“ Nyní to ještě prodat na blížících se závodech. Kluci před sebou mají světový pohár v Karlových Varech. Já Mácháčského pohodáře a Xterra World Championship. Celkem jsem odmrskal 66 hodin pohybu.


Plavání – 11x , 45,3 km

Cyklistika – 12x, 940 km

Běh – 15x , 145 km

Posilovna – 4x po 1:15 hod


Stěžejní milníky soustředění se točily okolo Zbyška. Jaké byly naše cíle?

1. Naučit Zbyška po sobě uklízet - splněno z 8 %.

2. Ať si klidně vstává ve 4:00, ale nemusí všechny budit – splněno z 50 %.

3. Splachovat stačí jenom 1x, především okolo 4:08 není potřeba 3x – splněno ze 70 %.

4. Chrápat jenom za jednoho – beze změny, 0% úspěšnost.

5. Časová dochvilnost – splněno z 80 %, na Plzeňáka slušný výkon.

6. Vyprat cyklistické oblečení inspirované zebří dvojkombinací – bez úspěchu, 0 %.

7. Naučit ho používat elektrickou plotýnku místo mikrovlnky – nemožné, ale díky tomu vznikl již třetí díl oblíbené kuchařky „Vaříme v mikrovlnce III.“

8. Rozlišovat potraviny, které patří do ledničky a klasické spižírny – splněno z 34 %. Bábovku a oříšky stále sral do ledničky. Pivo a jogurt je prý potřeba dát ven na sluníčko.

Zbyšek se takticky schovával před září reflektorů, takže jsem musel vzít archivní fotku


Na druhou stranu je potřeba Zbyška pochválit za jeho neuhasínající pozitivitu, odhodlání s námi vyrazit na trénink a potravinovou nenáročnost. I on byl důležitým článkem.

Soustředění bylo jako vždy vydařené. Nikdo se zásadněji nezranil, nikdo si na kole s asfaltem nebo svodidly nepotykal, dokonce ani žádné píchání (na kole) neproběhlo. Hrdě mohu vyhlížet svoje závěrečné dva závody, po kterých bude následovat podzimní spánek a sociální klid. Ještě jednou děkuji všem účastníkům za špurtovací nasazení a možnost se přidat do skupiny!

Comments


bottom of page