top of page

Sezóna 2022: Co se povedlo a kde jsem vyhořel?

Aktuálně si užívám zaslouženého posezónního odpočinku a tak mám dost prostoru pro bilancování. Myslím, že každý závodník by na závěr roku měl popřemýšlet o tom, co se podařilo a které cesty byly naopak slepé. Tento článek tedy bude o mých myšlenkách, hodnocení a plánech do budoucna.


Přípravu jsem velice pozvolna zahájil od prosince 2021. Posledním závodem v sezóně 2021 byl listopadový Ironman Cozumel, takže jsem potřeboval dát tělo do kupy a nabrat chuť. Přes zimní období jsem hodně využíval našich hor a věnoval se zimním sportů. Do tepla jsem zavítal na Malorku (březen) a Chorvatska (duben). Potom již začal kolotoč závodů, kterých jsem stihl celkem 30. Převažovaly triatlony, ale zařadil jsem i MTB či silniční závody, běhy. Premiéru jsem si odbyl na zimním triatlonu, skialpech či Xterra short tracku. Hlavním vrcholem měla být srpnová Xterra Prachatice a říjnové MS Xterra Molveno. Ve skupině je vždy trénink efektivnější, takže jsem se snažil přidružit na všemožná soustředění nebo tréninky. Děkuji všem členů, že mě mezi sebe vzali ;-). Od prosince do konce září jsem stihl odtrénovat 560 plaveckých kilometrů, odjezdil jsem 8 800km a naběhal 1900km, což mě stálo 3 páry bot.

Žralok Nová Paka, POKO running team a naše triatlonová repre na krátké tratě


Sezóna byla relativně odlišná od těch předchozích. Zaměřil jsem se více na závody ze série Xterra a poloviční triatlony upozadil. Neabsolvoval jsem žádný dlouhý triatlon. Častá otázka byla proč? Popravdě jsem již byl unavený z kolotoče delších tratí, častého cestování a ne zas tak oslnivých výsledků. Potřeboval jsem vzpruhu a nový impulz do tréninku. V roce 2021 jsem okusil Xterra Prachatice a byla to super zkušenost. Terénní triatlon je stále triatlon, kombinují se naše tři sporty, ale prostředí, komunita lidí a celková atmosféra je uvolněnější. To mi letos maximálně vyhovovalo. Mohl jsem více překvapit než zklamat. Chtěl jsem se podívat do nových destinací, protože většinu závodů ze série Ironman nebo Challenge, které jsem měl napsané na wish listu, jsem již odfajfkoval. Zároveň i tréninky vzhledem k časové náročnosti jsou kratší, ale o to intenzivnější. Tento směr mě letos prostě bavil a díky tomu jsem celou sezónou prošel bez známek „vyhoření“ či nechuti do tréninku.


S trenérem Zbyškem se stále snažíme do tréninku zařazovat osvěžující novinky, které mají za cíl zvýšit celkovou atraktivitu monotónního tréninku, ale také zvýšit výkonnost. Co bylo nové oproti letům minulým? Přes zimu jsem hodně času strávil na skialpech a trochu upozadil běžky. Poprvé v životě jsem začal cíleně trénovat přechody plavání (bazén) – cyklistika (trenažer). Osobně jsem před samotným závodem hodně pasivní a nejraději bych si zalezl pod strom do stínu a jenom se povaloval. To má pravděpodobně i velký vliv na mé pozvolnější začátky, takže jsme zařadili opakované intenzivní (cca 2min) úseky do 1 hodiny před startem v nadzávodním tempu. Rozhodně dobrá myšlenka a budu zařazovat i příští rok. Zbyšek jakožto autor bestselleru „Chemie pro triatlonisty aneb co tě nezabije, to můžeš sníst.“ přišel s novým předzávodním koktejlem. V rámci přípravy na závody série Xterra jsem se více účastnil i lokálních krátkých XC závodů a byla to slušná řežba. Jsou to možná drobnosti, ale je potřeba zacelovat hluchá místa a to se minimálně z mého pohledu daří. Jo a nerad bych zapomněl na vychytávku z Xterra Germany, kde jsem zjistil, že je zbytečné si brát na běh obě boty. V depu tedy lze ušetřit cenné 3 vteřiny ;-).


Největší rezervy stále spatřuji v regeneraci. Tělo naštěstí celou sezónu přežilo bez větších zranění a tréninkových výpadků, ale věčně to takto nepůjde. Všichni s výjimkou Mildy Bayera stárneme. Spánek mám pravidelný a dlouhý, ale bude potřeba podpořit i více aktivním přístupem a to bude jedna z věcí, na které se chci do příštího roku více zaměřit. S tím bude souviset i pravidelná návštěva posilovny a podržení celoroční silové přípravy. Mojí nejslabší disciplínou je stále cyklistika, takže i zde plánuji hned několik novinek a uvidíme, kam se posunu.


Celou sezónu jsem podával stabilní výkony a nikde úplně nevyhořel. Vyladění na vrcholy se vždy podařilo, ale samotný výsledek není jenom o formě. Profil trati nebo počasí vždy nestálo na mé straně, ale ke každému závodu jsem se postavil čelem a odvedl to nejlepší, na co jsem daný den měl. To se dařilo i mým svěřencům, kteří pravidelně překonávali osobní maxima nebo premiérově dokončovali závody, o kterých zatím jenom potají snili. Ve fyzioterapii jsem dokončil jeden náročnější kurz, na který jsem si již delší dobu brousil zuby a posunul se tedy o ždibec i v této oblasti. Suma sumárum si dávám známku 2 a to na typického trojkaře je nadstandardní výkon :-).


Jenom pozitivní zprávy a hodnocení nás neposunou. Kopanec do zadku nebo dobře mířenou facku potřebujeme všichni! Co bych nejradši odčinil? Za největší zklamání považuji svůj psychický výkon na Xterra World Championship. Plus ukončení slibně rozjeté kariéry jednoho z mých mladých svěřenců. Věřil jsem, že za pár let mě bude suverénně sekat. Čert vem ukončení, ale způsob a následný životní styl mě mrzí. Správný trenér by měl svého svěřence rozvíjet i jako člověka a zde jsem nenaplnil svá očekávání. Naštěstí ostatní svěřenci mi dělali v průběhu sezóny radost a stanovené cíle se plnily prakticky do puntíků. V neposlední řadě uznávám, že moje účast na pozávodních after party byla žalostná (Hostěnický triatlon, Mácháčský pohodář, atd.), takže i zde je velký prostor pro zlepšení v roce 2023.


Já jsem si však tento rok užil a budu mít na co vzpomínat! Navštívil jsem nová místa, poznal nové kamarády a načerpal další zkušenosti. Za nejdůležitější však považuji možnost dělat to, co mám opravdu rád. Velkou podporu mám v kolektivech, které mě obklopují ze všech stran. Plavu v plaveckém oddíle Žralok Nová Paka. Trenér Michal Řeháček se o nás nadstandardně stará a Kája, Štěpán, Filip a Eva mi nedají nikdy nic zadarmo. Cyklistické tréninky s Lukášem Kuntem nikdy nejsou volné, Rudolfen Coganem nudné a Cyklo klub Jičín pod vedením Petra Kordíka zlepšuje moje technické nedostatky (minimálně co se týče školy pádů). Pro běh není na Jičínsku lepších vytrvalců než POKO running teamu s nestárnoucím Lubou Pokorným v čele. Švára Hóna mi stále umí zatopit v terénu. Regenerační pátky večer patří naší partě, která mě nikdy neodmítne a chtě nechtě na tu jedničku skočí. Pan Navrátil, Starouš a Méďa jsou mojí bratři ve zbroji. To vše musí zaštítit a chytře propojit trenér Zbyšek Zeman a posvětit přítelkyně Karča. Vám všem srdečně děkuji!

Zbyšek, Kuntík a Cogy


Co příští rok? Plán závodů ještě není úplně jasný a vše se bude detailně dolaďovat na tréninkovo-regeneračním soustředění s naší tréninkovou skupinou v Ramsau, ale představu již mám. I nadále budu pokračovat v PRO kategorii. Na age-group jsem ještě moc mladej a dobrej :-). Z jara chci zaběhnout osobák na 10km (pod 32:00min) a 21km (pod 1:10hod). Rád bych dokončil svého desátého Ironmana. Hlavní disciplínou zůstanou i nadále terénní triatlony. Je ostuda, že jsem nikdy nezaplaval 100VZ pod 1:00min a když už budu u toho plavání, tak 400VZ by se slušelo mít pod 4:40min. Lokální pouťáčky budou i nadále nezbytnou součástí na spravení mého ega. Na svých sociálních sítích bych rád pravidelně rozjel jednu novou sekci formou instruktážních videí, ale na detaily si ještě budete muset počkat… To vše bude možné za předpokladu, že se udržím zdravý a správně namotivovaný.

Malý ten, kdo má malý cíl!


Nej závody letošního roku:

Nejvydařenější závod - Xterra Germany (20.8. - 9.místo)

Nejmilejší novinka– Oravaman (16.7. - 1.místo)

Nejteplejší závod - Xterra Praha (18.6. - 1.místo)

Nejstudenější závod - Jesenický zimní triatlon MČR (5.3. - 3.místo)

Nejnáročnější obhajoba – MEGATLON (9.7. - 1.místo)

Nejkratší závod - silniční časovka Pleskoty – Vyskeř (17.5. - 3.místo)

Nejdelší závod - Oravaman (16.7. - 1.místo)

Nejbolavější závod - Duatlon Žamberk MČR (17.9. - 2.místo)

Nejlepší afterparty - Xterra Lake Garda (4.6. - 15.místo)

Největší zklamání - Xterra Molveno MS (1.10. - 26.místo)

Největší vytuhnutí - Xterra Lake Garda (4.6. - 15.místo)

Nejhezčí plavecká část – Jabloman (2.7. - 1.místo)

Nejhezčí cyklistická část – Dřevěnické XC (11.5 - 3.místo)

Nejhezčí běžecká část – Oravaman (16.7. - 1.místo)


Jesenický zimní triatlon MČR, Oravaman, Dřevěnické XC, Jabloman, Xterra Prague, MEGATLON


Úplným závěrem bych chtěl samozřejmě poděkovat i svým partnerům, kteří mě podporují materiálně či finančně: Královéhradecký kraj, město Jičín a Nová Paka, oddíl TJ Nová Paka, YOGI racing team Ostrava, Tree of Life, 2XU, Mizuno, Inkospor, Usušil & syn, MultiSport, Sagita a Fly4sport. Vážím si vaší podpory a důvěry. V neposlední řadě i všechny čtenáře, fanoušky, soupeře = kamarády i soupeře = nekamarády.


Buďme dobří
Comments


bottom of page