top of page

Mizuno Wave Rebellion Pro: Kosmický pocit z běhu

12. října 2019 přepisuje Nike historické tabulky a Eliud Kipchoge v rakouském Prátru jako první člověk zabíhá maraton pod 2 hodiny. Pomáhá mu k tomu kouzelná bota Nike Alphafly. Již není pochyb o tom, že karbon je běžecká budoucnost a startuje se nová éra konstrukce bot. Ani já jsem neodolal a Ježíšek mi nadělil model Vaporfly ZoomX, který jsem prostě musel otestovat. Samozřejmě na to reagují i ostatní běžecké značky a přichází s novými závodními modely: Adidas Adizero Adios Pro, Asics Metaspeed Sky, Hoka Carbon X, Puma Nitro Elite, Craft CTM Ultra Carbon, Saucony Endorphin Pro, Scott Speed Carbon, On running Cloudboom Echo, New Balance FuelCell RC Elite, atd. Značka Mizuno si v tomto směru dala hodně načas a s jejich prvním karbonovým modelem přichází mezi jedněmi z posledních na trhu. Pravděpodobně to je dáno větším konzervatismem japonských majitelů. V průběhu vycházelo mnoho neurčitých fotek s prototypy a všichni jsme očekávali převratnou novinku. Já jsem prvně viděl a držel v ruce finální model Mizuno Wave Rebellion Pro na jaře 2022. Bota v té době byla stále tajná a podléhala přísnému embargu. Až s ročním zpožděním dne 29.3.2023 jsem ji mohl poprvé obout. Přesně tři dny před Pražským půlmaratonem, kde jsem boty definitivně odpanil a zaběhl si svůj zatím nejrychlejší oficiální půlmaraton (1:11:55hod). Od té doby jsem v nich závodil na Czechman triatlonu, Jičín City Runu, Ironman Klagenfürt a Hostěnickém triatlonu. Na základech svých osobních zkušeností jsem se rozhodl sepsat tuto „recenzi“. Botu vykreslím bez použití odborných parametrů týkajících se materiálu, podešve nebo technologie tlumení, které uvádí výrobce a snadno je dohledáte na webu.

Při prvním pohledu je patrná mohutnost mezipodešve s chybějící patní částí boty. Mezipodešev je složena ze dvou vrstev s vloženým karbonovým plátem přesně doprostřed. Tvar mezipodešve je kolébkového tvaru, který mám spojený se značkou Hoka. Díky výraznému odtlumení i v přední části je drop menší, pouhých 4,5 mm. V první fázi prodeje byly v mužském provedení dvě barevné varianty: strakatě černobílá připomínající dalmatina a ohnivě bílo-červeno-oranžová (dámské měly nádech růžové). Nyní je již venku i třetí duhová kombinace, kde převažuje tyrkysově modrá a žlutá. Rozhodně byly zvoleny neotřelé barevné kombinace, a i díky specifickému tvaru či logu značky Mizuno přes 75% zevní strany, je bota perfektně zařaditelná. Kosmický démon z budoucnosti je docela přesný popis.

Deset let nazpět se za ideální závodní parametr považovala především nízká hmotnost (hluboko pod 200 g). S tím souviselo i minimální tlumení, malý drop a mizerná stabilizace. Při pohledu na dnešní monstra je konstrukčně vše úplně jinak. Boty jsou charakteristické výraznou výškou mezipodešve, kde jsou napěchovány všemožné tlumící nebo energii pohlcující technologie. Sklovina boty je ještě více papírového charakteru, než tomu bylo dříve, takže stabilita je ještě menší. Váha aktuálních závodních modelů se pohybuje okolo 200 – 230 g. U modelu Mizuno Wave Rebellion Pro je oficiální váha 220 g. Já jsem navážil u velikosti 44 EU 237 g.

Povrch je tvořen z dvojvrstvy síťoviny, která je celkově hodně vzdušná. Větrací otvory jsou z bočních stran, ale i na špičce boty. Není zde žádné vystlání nebo jiné zpevnění špičky, které často zaručí větší životnost boty. Za třetí a nejvíce povrchovou vrstvu můžeme částečně považovat logo Mizuno, které jemně podpoří malíkovou hranu, ale jejím hlavním účelem bude informace o značce.

Samotná podrážka je rozdělena na kontaktní část (80 %), která je opatřena velmi drobnými kosočtvercovými výstupky po celé délce. Ty zajistí výbornou trakci i v lehkém terénu nebo za deště na mokrém asfaltu. Podrážka opravdu drží a lze se na ni spolehnout. Druhou část tvoří hluboké vykrojení do tvaru „fajfky“ na vnitřní straně boty (20 %). To osobně považuji za nevýhodu hned ze dvou důvodů. Snížení kontaktní plochy se zemí a riziko zasunutí kamínku, šišky či jiného pevného předmětu do tohoto prostoru. Za běhu nejste schopni se jej zbavit a musíte zastavit. Což v případě závodu rozhodně dělat nechcete. Tento prvek sice pomůže snížit váhu boty, ale za jakou cenu?

Při prvním obutí je vstup do boty oproti klasickým modelům Wave Rider nebo Wave Sky pomalejší. Je to dáno minimem použitého materiálu ve sklovině boty. Podšívka v okolí límce boty u jazyku plně nedoléhá, ale nártu nepřekáží a nikdy jsem v této části neměl otlačeniny. Patní límec je decentní, ale dobře fixuje i přes žádné stabilizační podpory. Celkově je potřeba šněrování při vstupu do boty více povolit. Musíte si pohlídat správnou polohu jazyku, který je opravdu minimalistický a rád se na krajích roluje. Rozhodně nechcete mít otlačeniny způsobené jeho špatnou pozicí. Jedno kotvící provlečení v horní části napomáhá lepší fixaci jazyku, ale riziko ohnutí je bohužel stále velké. Proto buďte při obouvání pečliví. Propletení tkaniček je klasické bez specifického zpevnění. I délka šněrování nevykazuje abnormality a je vhodně zvolené. Tkaničky jsou ploché a dobře drží. Nazuješ, zašněruješ, a i po více jak 100 km v této botě se dostaví WAU efekt! Rázem vyrostete o 4 cm. Ženy pravidelně chodící na podpatcích tento pocit možná zažívají denně, ale většina mužské populace na to není připravena. Kolébkový tvar absolutně mění biomechaniku chůze a cítíte extrémní tlumící prvek mezipodešve. Je to absolutně odlišný pocit i oproti botám značky Nike. Byl jsem mile překvapen, jak Rebellion PRO na noze příjemně sedí a krásně ji obepnou. Není zde využito žádné podpory do supinace nebo pronace, počítá se s neutrálním dokrokem. Mám standardní šířku chodidla, a i v přední části chodidla nebo okolí prstů bota nikde netlačí. Již při prvním obutí jsem zjistil, že je o 0,5 čísla menší, než je pro mě žádoucí. Celkově modely Mizuno Wave Rebellion Pro, Mizuno Wave Duel Pro a běžecké tretry jsou o 0,5 čísla menší oproti standardu ostatních modelů Mizuno. Já osobně bych pro delší běhy potřeboval velikost 44,5 EU. Problém s velikostí jsem řešil použitím nejslabších ponožek, co mám doma. Na druhou stranu se jedná čistě o závodní model a při běhu do 10 km v tom problém nevidím. Chodidlo se začíná prodlužovat až od 45-60 min zátěže. Maraton v malých botách však běžet nechcete...

Jak se v nich běhá? Byl jsem ohromen tím, jak energickým se běh rázem stal. Připadal jsem si jak na spirálních pružinách, které mě každým krokem katapultují. Důležité je usměrnit tok energie dopředu, nikoliv vzhůru. S tím souvisí i adekvátní technika běhu. Bota ani nebyla tak tuhá, jak jsem očekával a běh čistě dopředu byl opravdu pohodlný. Odtlumení je extrémní a velice šetrné především pro lýtkové svaly, které po závodech nemám tak popravené, jako bylo zvykem v minulosti. Vyvýšení boty má však jeden zásadní nedostatek, a tím je nízká stabilita. V kombinaci s minimální podporou svršku boty a mým plochonožím jsou jakékoliv zatáčky nebo běh v nezpevněném lesním terénu adrenalinovou záležitostí. Pro tyto terény proto volím modely, které mají chodidlo blíže zemi. Bota je proto správně určena na zpevněné podklady s minimem zatáček. Dopředu funguje přenos síly přes střed a špičku geniálně. Odříznutá pata mě vůbec nelimitovala a rychle jsem si na to zvyknul. Pokud nejste zarputilí paťák, tak se s botou sžijete. Osobně jsem však nebyl schopen v této botě klusat pomaleji jak 4:30min/km. Rebellion PRO jsou stvořeny pro rychlý běh. Čím rychleji jsem běžel, tím lépe se bota chovala. Za ideální pro tuto botu považuji dokrok na střed chodidla a tempo pod 3:30min/km, kde lze plně využít potenciál. Můj trenér Zbyšek je však používá na volné klusy (tempu 4:30min/km se rozhodně neblíží) a nemůže si je vynachválit. Každý běžec je jiný…

Co Rebellion Pro a triatlon? V praxi jsem zkoušel hned na 3 triatlonových závodech. Tratě 5, 21 a 42 km. Rozhodně musíte počítat s tím, že se do boty dostanete pomaleji, takže na jakékoliv sprinty nebo krátké triatlony, kde často rozhodují vteřiny z tohoto důvodu nedoporučuji. Na kratších tratích si neberete ani ponožky a na to bota opravdu není stavěna. Ani dětský pudr mě neuchránil od puchýřů v patní a malíkové hraně. Pokud si však při závodě můžete v klidu sednout na lavičku, obléci ponožky a porovnat jazyk při obouvání, tak může být Rebellion Pro vhodnou volbou. Díky značnému tlumení, hodně pošetříte svalový aparát, což se především při delších bězích může ukázat jako rozhodující. Pozor však na nestabilitu boty ve členitém terénu, kterou vaše kotníky neocení. Osobně mám pro triatlon nejraději model Mizuno Wave Rebellion (2022) nebo jeho nového nástupce Mizuno Wave Rebellion Flash (2023). Bota není tak vysoká, je více stabilní, rychleji se do ní dostanu a přenos síly stále funguje výborně i bez karbonového plátu.

Bota mi zatím výborně drží bez jakýchkoliv známek opotřebení (naběháno okolo 150 km), ale vzhledem k minimu materiálu neočekávám větší životnost než 500 km. Na závodní botu hodně nebo málo? To už si musíte zvážit vy.


Oficiální cena je 5 990,-. Již nyní lze skrze e-shopy sehnat za 3 594,- a to mi přijde jako velice slušná cena za TOP karbonový model.


Stručná rekapitulace:

+ odtlumení

+ podpora rychlého běhu

+ pohodlí

+ trakce

+ aktuální cena

- stabilita

- nazouvání

- vyšší váha

- vykrojení podešve

Comments


bottom of page