17. ročník mistrovství galaxie v MEGATLONU byl letos naplánován na 24.6. Co že je MEGATLON? Věřím, že pouze hrstka ze čtenářů tento „závod“ nezná, ale pro nezasvěcené: jedná se o celodenní akci čítající celkem 10 absolutně odlišných sportů. Háček je v tom, že u většiny z nich se eXuje pivo. Všechny disciplíny se bodují a ten s nejnižším součtem bodů na závěr dne je vítězem. Počasí bylo dopředu objednané, organizace zajetá a startovka zaplněna samými zvučnými jmény. Novinkou byl intervalový start orientačního běhu, jinak vše při starém. Bližší informace na http://megatlon.borec.cz/
Již v pátek večer se sešlo jádro závodu na kontrolní eXádu v hospodě U Šuků. Proběhla i registrace přítomných a rozlosování startovních čísel pod dohledem notáře. Exády se celkem zúčastnilo 12 odvážlivců a výbornou formu naznačil Michal Kořínek, který suverénně zvítězil. V závěsu jsem pokládal lahváč já a Michal Navrátil. Lehce se popilo a se západem slunce se šlo spát.
Ráno vstávám brzy a zajišťuji poslední organizační povinnosti (nakoupení 40 čerstvých housek, dopolepení trofejí pro vítěze, naplnění auta basami piv atd.). Okolo 8:30 se již všichni scházíme na hrázi mezi rybníky Šibeňákem a Hádkem na kraji Jičína. Doproběhnou poslední registrace a společná snídaně. Limit startujících je fixně omezen na 20, ale poslední týden byl velký ubytek závodníků ☹. V průběhu roku slýchám velký zájem o tento závod z různých úst, ale s blížícím se termínem hlasy utichají. 14 hrdinů nehledalo výmluvy a dorazilo, máte můj obdiv. Do dívčí kategorie MEGATROJBOJ nastoupilo 6 zástupkyň něžného pohlaví. Jediným nováčkem byl Jakub Lahoda, který dorazil i se svoji přítelkyní Kristýnou Horskou (plavkyně se startem na OH Tokio a držíme palce na Paříž). Ostatní již byli ostřílení pardálové s nejednou účastí. Pouze tři z nás se účastnili zatím všech minulých ročníků: já, Jan Medlík a Jiří Macák. Těsně před 9:00 následoval nástup, hymna a sdělení závěrečných informací o průběhu dne.
Krásný to kufr auta, popisování závodníků a nástup
1. Cyklistika
2 okruhy po 2 km s minimálním převýšením na MTB se závěrečným pivkem. Start je hromadný a závěrečné pivko se násobí pěti. Díky výrazné aktivitě Lukáše Kunta se startovní pole hned od začátku natáhlo a po 1,5 km jsme se společně s Lukášem osamostatnili. Za námi jela dvojice Michal Navrátil a Jakub Lahoda. O tom, že tempo bylo opravdu vysoké svědčí i fakt, že byl překonán 5 let starý traťový rekord o 11 vteřin. Já jsem začal pít o 2 vteřiny dříve než Lukáš, takže rekord čistě cyklistické části má hodnotu 8:41 minut. Pivko nebylo nejrychlejší, ale i tak mi to vydalo na stanovení nového celkového rekordu této disciplíny. 9:27,5 min a zlepšení o 15 vteřin.
Start a první 2 závodníci v cíli
2. Člunkový běh – ženy
Po cyklistice je potřeba chytit druhý dech a tak přichází na řadu ženy. Na startu se sešly hned čtyři šampionky z let minulých. Právem se očekával nelítostný souboj. Děvčata mají stejnou trať jako muži. Dva lahváče od sebe vzdáleny 20 metrů. Okolo každého musíš proběhnout 3x (naběháte 120 m) a než se jde do cíle, musí být v případě žen jeden lahváč vypitý. Držitelka rekordu z roku 2016 Sára Uličníková neměla z počátku dne úplnou slinu. Letos v první disciplíně našla přemožitelku v podobě Venduly Navrátilové. Její čas byl 48,3 vteřin.
Lasi, Anička s Vendy a Sára v akci
2. Člunkový běh - muži
Trať pro muže je totožná s ženskou, pouze u nás je oříšek v tom, že místo jednoho lahváče, musíme vypít dva. Pro větší atraktivitu a časovou úsporu se startuje po dvojicích dle startovních čísel. Rozhodují detaily a prakticky tisíciny vteřin. Vyladěnou formu z kontrolního eXáče potvrdil Michal Kořínek, který proletěl celou tratí za 48,0 vteřin. Mně a Michalu Navrátilovi naložil 5 vteřin.
Michal Kořínek, já s Méďou a Roman s Márou
3. Plavání
Start je z hráze, plave se k bojce vzdálené cca 75 m a zpět. Háček je v tom, že po celou dobu plavání máš v ruce lahváč a v cíli musíš opět vypít pivo, jehož čas se násobí pěti. Startuje se po třech. Toto je moje srdcová disciplína. Po dobu 16 let jsem v ni ještě nikdy nebyl poražen. Letos díky Kubovi Lahodovi (bývalý plavecký reprezentant ČR a držitel juniorských rekordů) jsem měl slušného konkurenta. MEGATLON však není jenom o sportu, a to se ukázalo. Kuba sice bezkonkurenčně zaplaval a naložil mi 23 vteřin, ale pivko rozhodovalo. Moje eXáda za 7,0 vteřin byla nekompromisní a znovu jsem dokázal zvítězit.
Hromadný start a eXády
4. Běh s basou
První regenerační disciplína bez povinnosti pít pivo. Sebrat plnou basu piv ze země, uběhnout 40 m, otočka o 180° a běžet dalších 40 m do cíle. Nejrychlejší může být jenom jeden. Šampion Roman Abel potvrdil svoji výkonnost a i když za svým rekordem zaostal, tak nikdo neproletěl tratí rychleji. Stopky se zastavily na 15,21 vteřinách. Já jsem zde klasicky tvrdě zaostával a časem 17,38 jsem obsadil až 10.místo.
Méďa a jeho levitující basa, rychlík Roman a já
2. Švihadlo - ženy
Druhá dámská disciplína je přesně 3 minuty dlouhá. 1 minuta na vypití piva a následně 2 minuty přeskoků přes švihadlo. Počítá se množství přeskoků. Zároveň je slušností skákat ve spodním prádle nebo bikinách. V rámci této disciplíny se vyhlašuje prestižní ocenění „kozy roku“. Porota má proto po celou dobu plné oči práce a mrkat je striktně zakázáno. Rekordmankou švihadla je Sára Uličníková, která v roce 2016 dokázala švihadlo přeskočit hned 328x. Letos to vypadalo na překonání rekordu, ale v závěru sil docházelo. Lucie Benešová naskákala 315 přeskoků a zdálo se být o vítězi rozhodnuto, ale Vendula Navrátilová ještě jeden přeskok přidala a zvítězila o nejmenší možný počet přeskoku. 316 ji letos zajistilo další dílčí vítězství.
Jitka, Vendy a Lasi
5. Orientační běh
Letos nově jsme se opět navrátili k intervalové variantě a bylo to dobré rozhodnutí. I Jan Medlík nakonec našel všechny kontroly a do západu slunce se vrátil 😊. Na závodníky čekalo celkem 8 kontrol v libovolném pořadí (skorelauf), startovalo se po 30 vteřinách. Než vezmeš mapu do ruky, musíš vypít jedno pivo a zároveň po doběhnutí do cíle dáš ještě jedničku. To se však násobí pěti. Letos mi to sedlo a žádnou kontrolu jsem nehledal déle, než bylo nezbytně nutné. Díky tomu jsem si vytvořil rozhodující náskok již v průběhu běhu. Závěrečná eXáda byla již třešničkou na dortu a já si připsal další vítězství v této disciplíně. Nakonec zde padl i rekord a tím byl čas vypití závěrečného piva od Michala Kořínka, který vylepšil můj rekord o 0,5 vteřiny časem 7,68 vteřin.
Letošní mapa
3. eXáč - ženy
Závěrečnou disciplínou ženského trojboje je klasická eXáda. Rekord zde drží Vendula Navrátilová v čase 8,85 vteřin a ani letos nenechala nic náhodě. Svoji spanilou jízdu letošním ročníkem zakončila sice pomalejším časem 12,14 vteřin, ale stále dostačujícím a připsala si již třetí vítězství a o šampionce bylo jednoznačně rozhodnuto.
Péťa a její nezapomenutelný eXáč, Sára a Vendy s ručkou vzad
6. eXáč - muži
Královskou disciplínou je samotná eXáda. Každý si pustí svoji oblíbenou písničku a když se správně rozdýchá, může začít pít. Michal Kořínek byl letos opravdu žízniv a časem 4,80 vteřin se přiblížil mému rekordu, ten však odolal, ale Michal o parník vyhrál. Já s časem 6,64 vteřin bral 2. místo.
Přehlídka rozdílných technik - Michal, Kuba, Majk, Roman, Mek, Ráďa, Méďa, Lukyn a Kedlas
7. Paddleboard
Využijeme stejný okruh jako byl na plavání s tím rozdílem, že se jede celkem 2x a v polovině musíš vypít pivo, které se násobí pěti. Po celou dobu jízdy je nezbytné na paddleboardu stát (klek, leh, sed jsou zakázány pod výhružkou výměny Braníka za Plzeň, a to fakt nechcete 😊). Pro větší atraktivitu a časovou úsporu se startuje po třech. Po absenci krále minulých ročníků Pavla Páva jsem i zde patřil k hlavním favoritům. Pouze já a Jakub Lahoda jsme dokázali stlačit čas jízdy pod 3 minuty. Stejně jako v plavání tedy rozhodoval čas eXády. Léta zkušeností z nonstopek jsem přetavil v čas 9,9 vteřin a urval vítězství pro sebe.
Start z hráze, soupolení na trati a eXáda uprostřed
8. Volejbal
4 týmy po 5 lidech. Zapojili se všichni účastníci jak mužské, tak ženské kategorie. Letos to krásně vyšlo na 20 účastníků. Každý hraje s každým jeden set do 21 bodů. V rámci možností se snažíme držet pravidel volejbalu. Kdykoliv v průběhu musíš vypít jedno neměřené pivko, aby se udržela hladinka a nedošlo k dehydrataci. Měl jsem štěstí na los a společně s Tomášem Sedláčkem, Filipem Sovišem, Petrou Abelovou a Aničkou Krejcarovou jsme nenašli přemožitele. Další vydřené dílčí vítězství bylo doma.
VK Jihostroj České Budějovice se začíná bát a očekávám nabídky na draft některých hráčů
9. Šipky
Nejvíce náhodná disciplína z celého dne je až předposlední. Jedná se o druhou regenerační disciplínu, takže pivo je pouze dobrovolné. Celkem 3 metry, 3 šipky a jeden terč. Počítá se součet naházených bodů. Štěstí bylo letos na mé straně a celkovým součtem 43 bodů jsem společně s Michalem Navrátilem naházel nejvyšší skóre.
Majk, Honzík a já
10. Hod po lahváči
Závěrečná disciplínou je strašák celého MEGATLONU. Hod 4 tenisáky po 3 lahváčích vzdálených 5 metrů. Co nesestřelíš, musíš vypít. Záleží tedy na šikovnosti, štěstí a velikosti žíži. Držitelem rekordu je Michal Navrátil, který je každoročně jedním z nejlepších střelců. I letos dokázal popravit dva lahváče a zbylá jednička byla již formalitou. Jeho čas se zastavil na 19,4 vteřinách a připsal si další vítězství do svého CV. Já jsem díky bohu sestřelil alespoň 1 kuželku a s vypitím 2 piv za sebou jsem se již dokázal poprat. To třetí by bylo nepříjemné. Můj čas byl 38,7 vteřin a patřilo mi 5. místo.
Po poslední disciplíně je vždy chvíle prostoru pro vstřebání celodenních zážitků, popití teplých Braníků a užití pohody s kamarády. Děvčata zatím zprocesují výsledky a můžeme přejít na vyhlášení. V tu samou dobu je ukončena soutěž o „píče roku“. Od začátku dne stihl nejvíce piv vypít Marek Navrátil a s celkovým součtem 21 piv se stal králem této disciplíny. Hrdinou dne byl zvolen nováček Jakub Lahoda. Kozy roku po bouřlivé debatě (letos tři kojičky na startu, takže bylo na co koukat) získala Sára Uličníková. Skokanem se stal po zlepšení o 6 pozic Filip Soviš.
V ženách to byla one woman show a Vendula Navrátilová byla k nezastavení. Zde jsou podrobné výsledky:
1. Vendula Navrátilová …………… 3
2. Lucie Benešová …………… 7
3. Anna Krejcarová …………… 11
4. Sára Uličníková …………… 12
5. Jitka Štědroňová …………… 14
6. Petra Abelová …………… 16
Královna je jenom jedna
V mužích to tak jednoznačné nebylo, ale nakonec jsem i letos dokázal zvítězit. Součty jednotlivých výsledků s pořadím jsou zde:
1. Petr Soukup …………… 25
2. Michal Navrátil …………… 31
3. Michal Kořínek …………… 46
4. Tomáš Sedláček …………… 60
5. Lukáš Kunt …………… 68
6. Jiří Macák …………… 69
7. Jan Medlík …………… 71
8. Jaroslav Nosek …………… 82
9. Filip Soviš …………… 84
10. Jan Kosina …………… 88
11. Roman Abel …………… 91
12. Jakub Lahoda …………… 94
13. Marek Navrátil …………… 109
14. Radek Obrmajer …………… 114
A letošním šampionem se stává...
Velké díky patří všem děvčatům, která po celou dobu pomáhala s měřením časů, dohlížela na nás a vzorně otvírala lahváče. Ilona Medlíková opět uvařila geniální guláš, který nás zachránil (spravil) a rychle se po něm slehla zem. Starouš, Kedlas a Méďa zajistili paddleboardy, takže díky borci. Michal ošéfoval terč a šipky. Jarda měl na starost celodenní focení. Kedlas se staral o hudební doprovod. Vlastně každý měl svůj úděl a díky tomu vše odsýpalo jako po másle. Všem moc děkuji! Padly 3 rekordy a věřím, že všichni si den užili. Ojedinělá byla soutěž o „trosku roku“. Nikdo ze startovního pole se v pořadí oproti loňsku nezhoršil, takže na úplný závěr dne jsem nastoupil já, Michal Navrátil a Marek Navrátil. Všichni jsem obsadili stejné pořadí jako v předešlém roce a o tom nejhorším z nás rozhodl jak jinak než rychlostní eXáč. Mára sice vypil piv suverénně nejvíce, ale rychlost mu již scházela. Byl přepit a získal tedy i tuto trofej. Ročník vydařený po všech stránkách (v nemocnici letos nikdo neskončil, co vím…).
Takto končil letošní píč roku Mára
Držme se i nadále hesla: Střízlivé nás nedostanou!
Comments