top of page

MEGATLON: Když nemůžeš nic vyhrát, tak si vytvoř svůj závod

  • Writer: Petr Soukup
    Petr Soukup
  • 13 minutes ago
  • 7 min read

Již podevatenácté proběhl souboj sportovců s alkoholiky na MEGATLONU 31. 5. 2025. Den to byl opět napěchovaný, a kdo zde byl, tak rozhodně nezapomene (s výjimkou Jardy, ten by asi zapomněl rád). Tradičně na nás čekalo 10 sportovních disciplín pro kluky, 3 pro holky, pár pivek, vynikající guláš a kupa zábavy s kamarády. Nemohla chybět soutěž o hrdinu dne, píče, kozy, trosku a skokana roku.

Celá akce byla odstartována s jednodenním předstihem večerní registrací v hospůdce U Šukovic. Nemohla se vynechat „kontrolní exáda“ a rozlosování do týmů. Již v pátek bylo jasno, že na start se postaví 15 mužů a 5 žen. Dotáhli jsme poslední organizační formality a roztáhli volátka na sobotní souboj titánů.

Kontrolní eXáda před Šukovic (nejrychlejší Michal Kořínek)
Kontrolní eXáda před Šukovic (nejrychlejší Michal Kořínek)

Druhý den vstávám okolo 7:00 a jedu vyrabovat pekárnu. Po 8:00 již s klukama nakládáme auto vším potřebným vercajkem a 12 basami jediného možného piva Braník. Okolo 8:30 se všichni scházíme na hrázi Hádku a Šibeňáku za Jičínem. Všem je ihned jasné, že fešákem roku se stane Jan Medlík. Přípravu nepodcenil a dorazilv kostýmu Ramba, který se chystá na fesťák Rock forPeople. Dořešili jsme poslední registrace, posnídali, dotáhli přípravu, proběhl úvodní proslov, hymna a mohlo se konečně začít!


1. Cyklistika

Hromadný start v 9:00 odstartoval devatenáctý ročník MEGATLONU. Jeden okruh na MTB o délce cca 4,5km v rovinatém terénu a jedním pivkem v cíli. Čas piva se násobí pěti. Hned od začátku za to ostře vzal Lukáš Kunt, který se začal vzdalovat zbytku startovního pole. To jsem samozřejmě nemohl nechat bez povšimnutí a pustil se do stíhací jízdy. Zhruba po 500m jsem byl za Lukášem. On odtáhl první polovinu a já měl na starost tu druhou. Pole za námi se vzdalovalo, takže závěr již oba vypouštíme a začínáme se na kole vydýchávat. Na pronásledovatele jsme najeli okolo 1 minuty, takže bylo jasné, že se rozhodne mezi námi. Lukáš dojel s lehkým předstihem, ale moje eXáda za 9,05vteřin nakonec rozhodla o mém vítězství v této disciplíně. Lukáš si však připsal historicky nejrychlejší čas čistě cyklistické části. Třetí místo bral Roman Abel. 


2. Člunkový běh

Dva lahváče jsou od sebe vzdáleny 20m. Celkem se musí naběhat 120m (3x oběhnout zadní) a než se doběhne do cíle, tak musí být oba lahváče prázdné. Start po 2 účastnících. Začínají ženy, které vzhledem ke své křehkostimají jenom jeden lahváč. Zde potvrdila roli favoritky Vendula Navrátilová a tratí proletěla za 52,47 vteřin. Druhá byla po reklamaci výsledků Sára Uličníková časem 1:00:09 min a třetí Petra Abelová finišovala za 1:03,34 min.

Ihned po holkách pokračovalo mužské pole. Tato disciplína je opravdovým očistcem, ale je potřeba se ze svých hříchů vykoupit. Já jsem po mnoha letech změnil taktiku. První pivo jsem standardně vyeXoval a druhé si nechal až na samotný závěr. Nejprve jsem odběhal a potom ho do sebe na 3x hodil. Čas 1:01,69 min byl o 3 vteřiny rychlejší než šampion posledních let Michal Kořínek. Připsal jsem si tak druhé vítězství a osamostatnil se na průběžně prvním místě. Třetí v čase 1:08:84 min finišoval Michal Navrátil. 


3. Plavání

Start po kolena ve vodě z hráze. 60m jedním směrem k bójce a 60m zpět. Celou dobu s lahváčem v ruce a ihned po doplavání na nás čeká eXáda, která se opět násobí pěti. Voda měla příjemných 21°C, takže neopreny zakázány. Start po 3 závodnících a plavecký způsob libovolný. 17x jsem dokázal tuto disciplínu vyhrát, ale letos jsem nestačil na Michala Navrátila (loňský vítěz). Zaplaval o 7 vteřin rychleji a na eXádu za 10,26 vteřin jsem již nedokázal odpovědět, takže jsem bral 2.místo. Třetí skončil Michal Kořínek, který předvedl historicky nejrychlejší eXáč a zapsal se časem 6,16 vteřin do historie. Nikdo se neutopil a nálada se díky minimálně 4 pivkám v žíle začala výrazně zlepšovat.

 

Dětský závod

Od roku 2024 vkládáme i závod pro ty nejmenší, protože si dobře uvědomujeme nutnost kvalitních základů u budoucí generace. Dětí se na startu sešlo celkem 6 (asi). Nejprve eXáda 250ml džusu a následná překážková dráha skládající se z běhu – přejití hráze bez dopomoci rodičů – kotoul – slalom – trefení fotra tenisákem – závěrečný sprint do cíle. Pro každého byla v cíli připravena medaile a památeční sklenička. Vítězem je každý, kdo dokončí. I zde vše proběhlo bez zranění a mohlo se zvesela pokračovat dál.

 

4. Běh s basou

40m tam a 40m zpět. Celá trať se musí absolvovat s basou plnou piv. Čistě silově-rychlostní disciplína, takže pro mě každoročně velký oříšek a propadák. Dominanci v této disciplíně potvrdil Roman Abel, který sice nepřekonal svůj traťový rekord 14,78 vteřin, ale časem 15,05 vteřin si zajistil vítězství. Druhý se ztrátou více jak 1 vteřiny doběhl Michal Kořínek a bronz bral Tomáš Sedláček. Já obsadil až 9.místo s časem 17,28 vteřin.

 

Švihadlo

Druhá ženská disciplína je přehlídkou krás přírody v plné palbě. Holky mají 1 minutu na vypití piva a následně musí 2minuty skákat přes švihadlo. Ta s nejvíce přeskoky zvítězí. Samozřejmě skákat v bikinách, podprsence nebo korzetu je slušnost. Zde zuby vystrčila vítězka prvních ročníků Sára Uličníková, která s 300 přeskoky zvítězila. Na druhém místě skončila Jitka Štědroňová s 270 přeskoky a na třetím místě se shodnými 265 přeskoky byla Vendula Navrátilová a Simona Bundová. Kluci mezitím regenerovali a obdivovali vytříbenou techniku přeskoků přes švihadlo.

 

5. Orientační běh

Klasický orienťák s intervalovým startem (rozestupy 1minuta) odstartoval pátou disciplínu. Letos bylo 8 kontrol. Pořadí sesbírání kontrol je na každém závodníkovi (skorelauf). Ihned po startu se musí vypít pivo a až po jeho dopití, si může závodník vzít mapu a běžet. Sesbírat všechny kontroly a v cíli ještě jedna eXáda, která se již násobí pěti. Zde došlo k lehkému pochybení při přepisování výsledků do závěrečné tabulky. Byla to už vyšší matematika odečíst minuty ze startu od cílového času, ale platí večerní výsledky a reklamace nejsou možné. Tím se omlouváme všem postiženým, ale je to tvrdej sport… Bezchybnou mapou, rychlým během a druhým nejrychlejším eXáčem jsem si připsal třetí vítězství dne. Druhý skončil Roman Abel a pro třetí místo si doběhl Jiří Macák.

 

6. eXáč

Královská disciplína kombinující vytříbenou techniku, správný postoj, koncentraci, morálně volní vlastnosti nebo prostě jenom žízeň. Prostě na svoji písničku musíš co nejrychleji vypít pivko z lahve. Dámy mají přednost, a proto tuto disciplínu otvírají. Bylo jasné, že o celkové vítězce rozhodně právě tato disciplína, takže bylo rozhodně o co bojovat. Nejlépe se s tlakem poprala Vendula Navrátilová a časem 9,00 vteřin o více jak 5 vteřin porazila Sáru Uličníkovou. Bronz patřil Simoně Bundové za čas 15,35 vteřin.


Sice v této disciplíně držím rekord z roku 2016, kdy jsem to do sebe napral za 4,6 vteřiny, ale tomuto času jsem se již léta nepřiblížil, a ani letos jsem nebyl největší favorit. Nečekaně to však sedlo a já si připsal nejrychlejší čas dne v pekelném čase 6,66 vteřin. Druhý byl Jirka Macák časem 8,70 vteřin a třetí Lukáš Kunt eXoval za 8,76 vteřin. Zároveň ze všech písniček vznikl památeční playlist na Spotify s názvem MEGATLON 2025, takže můžete poslechnout ty největší vypalovačky od jednotlivých účastníků.

 

7. Paddleboard

Tam a zpět – eXádakrát 5 – tam a zpět. Využívá se stejná závodní trasa jako při plavání okolo bójky. Když se jede, tak se samozřejmě musí stát. Klek nebo leh je striktně zakázán. V čistě sportovním výkonu je králem Pavel Páv, který byl reprezentantem na kanoi. Otázkou je, jak velký bude mít náskok a jakou bude mít žížu? Slinu jsem měl výrazně větší já a časeXády vynásobený pěti mi nakonec na Pavla stačil. První místo jsem si tedy připsal já, druhý byl Pavel a třetí Lukáš Kunt.

 

Následoval nejvíce kritický bod celého MEGATLONU, a to je přesun na 3.ZŠ vzdálenou cca 3km. Proč kritický? Protože spoustu účastníků se cestou zatoulá do hospůdek nebo kavárniček. Je pak složité (nemožné) všechny na čas svolat na 8. disciplínu, ale to je každý rok stejné. Po +-15:00 se opravdu všichni scházíme na volejbalových kurtech a můžeme dotáhnout poslední 3 disciplíny.

 

8. Volejbal

Celkem 4 pětičlenné týmy skládající se standardně ze 4 kluků a 1 dívky. Každý s každým na jeden set do 15 bodů. Prakticky každý z nás je konkurenceschopenPerušiče a Schweinera, takže radost pohledět. Jedná se o další regenerační disciplínu, kde pivo není měřené, ale v průběhu turnaje musí každý z mužského pole vypít minimálně jednoho brankáře v libovolném čase. Nakonec se jako nejvíce sehraný tým ukázalo seskupení Michala Kořínka, Jirky Macáka, Pavla Páva, Zdendy Zikmunda a Petry Abelové. Můj tým bral třetí místo. Celý volejbal byl zpestřen deštěm, takže o ochlazení bylo postaráno.

 

9. Šipky

Nejen život je o náhodě, a tak je potřeba fyzicky náročné sporty lehce vykompenzovat. 3 šipky, terč vzdálený 3 metry a vyšší součet vítězí. Zde maximálně využil svých 2metrových rukou Jirka Macák, který prakticky dosáhl na terč a 47 bodů mu postačilo k vítězství v této disciplíně. Druhý Jan Medlík i Pavel Páv měli shodný součet 35 bodů. Já jsem se moc nepochlapil a s 12 body bral až 13.místo. Mám alespoň co trénovat pro příští rok…      

 

10. Hod po lahváčích

Závěrečný strašák celého dne. 3 lahváče jsou vzdáleny 5 metrů a máte 4 tenisáky. Co se nesestřelí, to se musí vypít. Rozhodně chcete sestřelit alespoň jednu kuželku… Pro dnes druhé disciplínou vítězství si došel Roman Abel, který musel pít jenom jedničku. Zbytek startovního pole sestřelil po jednom nebo žádném lahváči. Druhý časem 33,32 vteřin skončil Michal Kořínek a 5 vteřin za ním byl Michal Navrátil. Já časem 45,30 vteřin bral čtvrté místo. Po této disciplíně byl již náš osud zpečetěn a čekalo se na vyhlášení, které na sebe nenechalo dlouho čekat.

 

V ženách nakonec obhájila loňský trůn Vendula Navrátilová, která měla shodný počet bodů jako Sára Uličníková, ale v tomto případě u žen rozhoduje čas eXády, kde Vendy letos neměla konkurenci. Třetí místo brala Jitka Štědroňová.

Každý si v průběhu dne vybere svoje slabé chvilky, ale nejméně jsem jich měl já a se součtem 42 bodů jsem se po roční pauze znovu postavil na nejvyšší stupínek. Zajímavá situace nastala u druhého/třetího místa, kde Michal Kořínek a Lukáš Kunt měli shodný součet 53 bodů. V tom případě musí předstoupit před tribunál a obhájit svoje místo v eXovacím duelu. První kolo bylo tak vyrovnané, že ani podrobné prozkoumání videozáznamů neprokázalo jasného vítěze a musel nastat po 1 minutě další rozstřel. Zde již svoji picí kvalitu prokázal Michal a zaslouženě vybojoval stříbrnou pozici. Lukáš bral pro letošek 3.místo. 

Fotograf Jarda v závěru dne "zemřel", a proto není vše plně zdokumentováno...
Fotograf Jarda v závěru dne "zemřel", a proto není vše plně zdokumentováno...

Další cenné trofeje si domů odnesl:

  • Skokan roku – Marek Navrátil (z 20. posun na 14.místo)

  • Troska roku –Michal Navrátil (z 1. propad na 6.místo)

  • Kozy roku – Simona Bundová

  • Hrdina dne – jediný nováček Jakub Pazdera

  • Píč roku – Michal Kořínek (od rána vypil 23 piv)

 

Byl to vydařený ročník, i když kaňkou byl Jardův pád na kole při cestě zpět. Zvednout, otřepat a jedeme dál! Příští rok bude DVACÁTÝ, takže chystáme pár jubilejních novinek. První vrchol sezóny mi vyšel na výbornou, nyní vše směřuji na AustriaExtremeTriathlon 21. 6. 2025.

 

 

 

 
 
 

Comments


Co vymyslíme?

Děkuji za zprávu a v brzké době se ozvu

bottom of page